KURUMSAL

ANASAYFA KURUMSAL

Emin Raf Mağaza Donanımları - Kale Dekorasyon LTD. ŞTİ.

MDF İLE SUNTA ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?


1.      MDF NEDİR?

MDF; sert veya yumuşak ahşap ve ahşap malzemelerin lif haline getirilip, tutkal ile karıştırıldıktan sonra, yüksek ısı ve yüksek basınç ile sıkıştırılmasıyla elde edilen üründür.

2.      SUNTA NEDİR?

SUNTA; ahşabın rendelenerek yonga haline getirildikten sonra, yapıştırıcı ile harmanlanarak sıkıştırılması ile elde edilen ahşap ürünüdür.

3.      MDF İLE SUNTA ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

       MDF genel olarak ahşabın toz boyutundaki liflerinin sıkıştırılması ile oluşur. Daha sert, daha dayanıklı ve ara boşlukları daha azdır. Bu nedenle deforme olma olasılığı da daha azdır. SUNTA ise, life göre daha büyük yonga parçalarından üretildiği için ara boşlukları daha fazladır. Deforme olma olasılığı MDF’ye göre daha fazladır. SUNTA;  özellikle mutfak, banyo gibi nemli ortamlarda  ara boşluklarına nem alarak şişme yapabilir. Fakat ayakkabı mağazası, tekstil mağazası, kozmetik mağazası, oyuncak mağazası, showroom, avm vb. gibi alanlar nemli alanlar olmadığından SUNTA kullanımı sorun olmayabilir. Ayrıca sunta kenar bandı ister. MDF’de ise kenar bandına gerek yoktur.  Kenar bandı zamanla darbelerin veya nemin etkisi ile kalkabilir.

        MDF akrilik boya ile boyanabilmektedir. Akrilik boya daha kalıcı, daha şık ve daha belirgindir. SUNTA’nın  boşluklu yapısı  ise boyayı emer. SUNTA’yı akrilik boya ile boyamak mümkün değildir. Ancak üzerine kaplama yapıldıktan sonra boyanabilir.

      Ancak günümüz şartları ve kalite standartları göz önünde bulundurulduğunda SUNTA’nın da MDF’ye yakın dayanıklılıkta üretilebilmesi mümkündür. Sonucu etkileyen en önemli noktalar; kalite standartlarına ve ortama uygun kalınlıkta üretilmesidir.

      SUNTA’nın, en büyük belki de tek avantajı ise fiyatının MDF’ye göre  uygun olmasıdır. Kullanılan malzemenin fiyatı üretilecek mobilyanın fiyatını ve kalitesini de etkilemektedir. İlla ki SUNTA kullanılması gerekiyorsa, malzemenin kalite standartlarına uygun üretilip üretilmediğine dikkat edilmesi, darbelerden korunması ve sunta ile üretilen ürünün nemli ortamlardan uzak tutulması gerekmektedir.

      Biz kendi alanımıza uygun olarak SUNTA ve MDF’yi yorumlayacak olursak:

      SUNTA ve MDF kullanım kararı tasarlanacak mağazaya, raf sistemlerine, sergilenecek ürün ağırlığına, yoğunluğuna, müşterinin bütçesine göre değişmektedir. Aynı şekilde ortamın nemi, ürünün açık alanda mı yoksa kapalı alanda mı sergileneceği de önemlidir. Örneğin; ayakkabı mağazası, tekstil mağazası gibi vb. alanlarda fiyatın uygun olması açısından MDF yerine SUNTA kullanılabilir. Ancak daha ağır ve fazla ürünün sergileneceği alanlarda raf sistemlerinin ve mobilyanın dayanıklı ve uzun ömürlü olması açısından MDF kullanımı önerilir. Ürün yerleşimi, taşınması gibi durumlarda da SUNTA’nın darbe almamasına dikkat etmeliyiz. Alan ne olursa olsun ( ev, ofis, mağaza, butik, okul vs. ), dekorasyon tasarımı ve uygulaması yapılırken göz önünde bulundurulması gereken en önemli husus kalite ve dayanıklılıktır.

                                                                                    EMİN RAF VE MAGAZA DONANIMLARI EKİBİ